4 kwietnia 2019r. seniorzy z legionowskiego Klubu Senior+ zwiedzili Muzeum Historyczne w Legionowie. W nowoczesnym, przeszklonym pawilonie ekspozycyjnym obejrzeli z przewodnikami dwie wystawy. Pierwszą pn. „De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego” oraz drugą „Dzieje Legionowa 1877 – 1990”. Obydwie wystawy wywarły na zwiedzających duże wrażenie, gdyż zgromadzone tam eksponaty są unikatowe w skali nie tylko Mazowsza ale i kraju. 

Trzonem pierwszej wystawy są przede wszystkim zabytki pochodzące z cmentarzyska kultury przeworskiej odkrytego na terenie obecnego Centrum Szkolenia Policji. Jak pokazują odkryte przedmioty ziemie powiatu legionowskiego zamieszkane były już u schyłku starszej epoki kamienia. Seniorów, zwłaszcza panie Krystynę Jankiewicz, Barbarę Stegner-Triuh oraz Lucynę Wysocką zainteresowały zwłaszcza przedmioty codziennego użytku, wydobyte z ponad 300 grobów ciałopalnych, takie jak naczynia ceramiczne, koraliki, zapinki i brosze czy przybory toaletowe w postaci brzytew, nożyczek, igieł, czy szczypczyków. Z kolei panów Franciszka Jamińskiego oraz Henryka Sandacza, zafascynowały znakomicie zachowane elementy uzbrojenia i wyposażenia wojowników, w tym miecze, groty włóczni, metalowe elementy tarczy oraz ostrogi. Do najciekawszych przedmiotów odkrytych na cmentarzysku z pewnością można zaliczyć wykonane z brązu, unikatowe okucie rogu do picia oraz wykonane z niezwykłą, jak na tamte czasy precyzją, niewielkie naczynia gliniane. 

Duże zainteresowanie zwiedzających wywołały także zabytki pochodzące z innych wykopalisk na terenie powiatu, w tym np. kafel z rezydencji króla Zygmunta III Wazy w Nieporęcie.  

Druga, współczesna, część wystawy cieszyła się nie mniejszym zainteresowaniem. Najnowsze dzieje Legionowa wywołały szereg pytań, które zadawali m.in. Krystyna Jankiewicz, Lucyna Wysocka, Irena Zdrodowska oraz Genowefa Bieniek. Seniorów szczególnie zainteresowała opowieść o początkach tworzenia miasta, w tym o budowie Kolei Nadwiślańskiej, funkcjonowaniu letniska Gucin, rozwoju garnizonu i działaniu Huty Szkła „Jabłonna”. Zainteresowała także ekspozycja prezentująca powojenny rozwój miasta, w tym epizody związane z fabryką balonów i spadochronów „Aviotex”. 

W sumie seniorzy z legionowskiego Klubu Senior+ spędzili w muzeum prawie dwie godziny i wyszli z obiektu zafascynowani bogatą ekspozycją, prezentującą dzieje terenu i miasta, które zamieszkują. Po wyjściu zapewnili, że wrócą tam jeszcze niejednokrotnie, ale już z dziećmi i wnukami. 

Tekst i foto: Andrzej Karski