Już 30 marca2020r na polecenie prezydenta miasta Romana Smogorzewskiego Wydział Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych publicznego, kierowany przez Ewę Milner-Kochańską, uruchomił akcję pn. „Maseczki dla seniora”. Zakupiono 10 maszyn do szycia, specjalną bawełnę, nici oraz gumkę i przybory krawieckie, które przekazano Stowarzyszeniu Potrzebującym NADZIEJA. Tam wolontariusze rozpoczęli szycie maseczki, które już w pierwszej połowie kwietnia trafiły w pierwszej kolejności do środowiska seniorów. W sumie uszyto i rozdano kilka tysięcy maseczek, które trafiły między innymi do Słuchaczy Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Senior+.

Do tego należy dodać, iż wramach akcji „Maseczka dla Polski” Wydział złożył dodatkowo zamówienie na 110 tysięcy sztuk maseczek. Jednak Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie z całej Polski, do Legionowa dotrze około 50 000 sztuk. Dostawa przewidywana jest na przełom maja i kwietnia. Maseczki te będą bezpłatne. Jako wsparcie dla służby medycznej, w ostatnich dniach, Urząd Miasta przekazał legionowskim podmiotom medycznym i szpitalowi w Nowym Dworze Mazowieckim 5 tys. szt. maseczek. Zakupione maseczki chirurgiczne spełniają najwyższe standardy zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Jako pierwsi otrzymali je ratownicy legionowskiego pogotowia. Kolejne wsparcia udzielone zostanie przychodniom Zdrowie i Legio-med.

Dodatkowo, dzięki wsparciu legionowskiej firmy Air-Pol, urząd prowadzi akcję dystrybucji 1000 szt. maseczek wielokrotnego użytku. Akcja dedykowana jest osobom w wieku 60+, a do jej realizacji zostanie wykorzystano miejski serwis sms. Aby otrzymać maseczkę należy wysłać SMS pod numer 4777 o treści UML.ZDROWIE/adres domowy. Po weryfikacji, maseczki są dostarczone do skrzynki osoby zgłaszającej zapotrzebowanie. Maseczki wykonane przez Air-Pol nadają się do prania w temperaturze 60 stopni Celsjusza i zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Od 16 kwietnia maseczki będą dostarczane pod wskazany adres.

Andrzej Karski

Moment przekazania maszyn do szycia i materiałów na maseczki przez Naczelnik Wydziału Zdrowia p. Ewę Milner-Kochańską na ręce prezesa Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym NADZIEJA p. Romanowi Biskupskiemu.